شدت تمرین EMS – با چه شدتی باید تمرین کنیم؟

چگونه بدانید که شدت تمرین EMS شما بیش‌ازحد است؟

پروفسور درک فرتزش    (Prof. Dr. Dirk Fritzsche)

طرفداران عزیز EMS؛

اخیراً بارها از من سوال شده است که آیا تمرین EMS ضرر هم دارد؟ یکی از مقالات اخیر که در سایت اشپیگل آنلاین منتشر شده است، به بررسی صدمه احتمالی تمرین EMS به کلیه‌ها پرداخته بود (لینک مقاله در اشپیگل آنلاین).

می­خواهیم صریحاً در مورد این امر صحبت کنیم و پیشینه آن را برای کسانی که شک دارند روشن کنم.

تمرین­های ایجاد عضله با تحریک و فشردگی بخشی از فیبر عضلانی آغاز می­شود. در نتیجه به دلیل تحریک بیش‌ازحد، ماهیچه آسیب می­بیند. بدن با ساختن فیبر ماهیچه‌ای بیشتر به این امر واکنش نشان می­دهد (اثر تمرینی).

در نتیجه انجام  این تمرین، عملکرد اندام‌های ماهیچه­ای بهبود پیدا کرده و بهتر اکسیژن را مصرف می‌کند.

اکنون با استفاده از تمرین EMS، امکان انقباض نامحدود ماهیچه به‌وسیله جریان­های مختلف و بدون نیاز به هیچ تلاش و اراده­ای از سوی شما فراهم شده است.

من در کار خود به برخی بیماران قلبی برخورده­ام که به دلیل شرایط جسمی دیگر قادر به تمرین نبودند اما EMS گزینه جدیدی پیش روی آن‌ها قرار داده و به آن‌ها انگیزه داده است.

تعداد کمی از آن‌ها در هنگامی‌که کسی مراقب آن‌ها نبود، قدرت دستگاه را بسیار بالا بردند زیرا می‌خواستند حتی زودتر به نتیجه دلخواه برسند. عضلات دو نفر از بیماران آسیب جدی دیده بود که چیزی بیش از خستگی ماهیچه‌ای ساده بود.

چه اتفاقی افتاد؟

فشار بیش‌ازحد به عضلاتی که هنوز ورزش داده نشده بودند باعث آسیب سلولی بیشتر در فیبرهای ماهیچه­ای شد.

آنزیم کراتین کیناز ماهیچه، به دلیل تجزیه سلولی در خون افزایش پیدا کرد. علاوه بر این، میوگلوبین آزاد به درون جریان خون رفت.

کراتین کیناز در خون، نشان کشش/ آسیب ماهیچه است.

اگر میزان میوگلوبین بالا باشد، ممکن است باعث مسدود شدن لوله‌های کلیوی شود، که احتمالاً موجب آسیب موقت کلیه می‌گردد. در برخی موارد ممکن است این امر منجر به سندرم خردشدگی شود؛ در این حالت کلیه­ها دیگر قادر به انجام  کار خود نیستند. علاوه بر این، این حالت در ورزشهای مستلزم عملکرد بالا به وفور مشاهده می‌شود؛ مثلاً سندروم خردشدگی در رشته­های کیک بوکسینگ و کشتی بسیار اتفاق می افتد اما در اینجا ساختمان عضلانی است که موجب تداوم آسیب دیدگی می­شود.

نکته : احتمال وقوع آسیب بدنی، واقعی است و در افراد مریض احوال و مریض­های جوان بسیار مشتاق مشاهده شده است.

اما در هیچکدام از موارد، این آسیب دائمی یا حتی پیچیده نبود.

این قانون کلی را به یاد داشته باشید: آنقدر تمرین کنید که خود را به تکاپو بیندازید اما اطمینان حاصل کنید که در مرحله تحریک کردن، قادر به تنفس باشید و بیش‌ازحد به خودتان فشار نیاورید (به خصوص در آغاز تمرین)!

برنامه هفتگی که من به افراد غیر ورزشکار توصیه می‌کنم، تمرین قدرتی EMS در دو تایم 20 دقیقه­ای به همراه تمرین با استفاده از EMS در دو تایم 20 دقیقه‌ای است و نباید بیش از این تمرین کنید.